20. 6. 2009 - Mladá Boleslav            135. výročí založení Českého baráčnictva


     Je 20. června, krátce po 14. hodině. Od Domu kultury v Mladé Boleslavi vychází dlouhý pestrobarevný průvod. Oslavy 135. výročí založení Českého baráčnictva vrcholí.

    Vpředu státní vlajka, prapor Veleobce, za nimi téměř osmdesát praporečníků hrdě nese župní prapory a prapory baráčnických obcí. Poklady, které každý baráčnický spolek bedlivě střeží.

     Dvě kapely hrají do pochodu tetičkám v krojích, sousedům ve vyšívaných košilích, rychtářům nesoucím župní a obecní práva, dětem, které se za dlouhé mašle drží kolem vyzdobených májek. Na náměstí míru, kde probíhá staročeský jarmark, prochází průvod hustým špalírem diváků. Fotoaparáty cvakají ostošest.

     Průvod se zastavil před pomníkem u městského úřadu. Zástupci Veleobce pokládají věnec, zní hymna a prapory vzdávají čest.Baráčníci dobře vědí za jakých nesnází naše republika vznikla a co zmařených životů stála naše svoboda. V průvodu, který stále ještě prochází boleslavskými ulicemi, umytými poledním deštěm si rovnáme krok. Obloukem se vrací dlouhý zástup na místo, odkud vyšel.

     Jsme zpět před kulturním domem, kde se deset kolon připravuje na zatančení České besedy. I Řepov postavil jednu . A nikomu nevadilo, že byla ze samých děvčat.


                                                                             M. Gabertová

 

 

 

Konšelská sezení

Pravidelná konšelská sezení se konnají vždy 1. čtvrtek v měsíci.

Časopis Život Budovcovy župy

Pro zájemce - je možnost objednání časopisu Život Budovcovy župy, který vychází jednou měsíčně a najdete zde informace nejen o dění v obcích V. župy. Bližší informace na tel. 605 488 312 - Jana Jakubcová

12. 7. Bořek

Zítra: Markéta

ZKOUŠKY SOUBORŮ - změna od září 2011

Pravidelné zkoušky souborů se konají do odvolání každou neděli na sále víceúčelového domu takto - starší děvčata od 15,00 hod., děti od 16,00 hod.

Návštěvní kniha

příspěvků: 15

Návštěvnost stránek

032282