27. 2. 2010 - Hodinka s perníkem

     Po úspěšné hodince s pedigem se sešla 27. 2. v 17.00 hodin skupinka pečení a hlavně zdobení chtivých žen a dívek na posezení s perníkem. Pro velký zájem se naše nová rychtářka tetička Gabertová rozhodla, že předá své zkušenosti a dovednosti všem, kteří o ně budou mít zájem. A tak den před akcí napekla perníčky a připravila polevy na zdobení. Každá účastnice si pak mohla vyzkoušet různé způsoby zdobení. Polévání, zdobení pytlíkem nebo párátkem. Nejčastěji se zdobili velikonoční vajíčka, kuřátka, zajíčci a srdíčka. Ta nejodvážnější děvčata si troufla i na perníkovou chaloupku.

     Všechny chtěly vědět, jak správně namíchat polevu, aby nebyla moc hustá, nebo naopak příliš řídká. A tak se nakonec šlehala nová poleva, abychom si to všechny vyzkoušely a dostaly to, jak se říká, do ruky a do oka. Šlehaly se bílky, sypal se moučkový cukr a všude kolem se linula sladká vůně. Ale nenechte se unést. Ušlehat správně cukrovou polevu není lehká práce. A kdo není zvyklý na vařečku, ten se u ní pěkně zapotí. Také správně zadělat perník není tak jednoduché, jak by se náhodnému přihlížejícímu mohlo zdát. Je to velká dřina. Jen si to někdy zkuste.

     A to ještě zdaleka nekončíme. Po zadělání se perník musí nechat odpočinout a teprve potom se může vyválet a vykrajovat. I následné pečení není pro loudaly. Ještě potřít vajíčkem, aby měl perníček lesk a barvu a je tu konečně čas na zdobení, kvůli kterému jsme sem dnes všechny přišly.

     Každá účastnice si z tohoto rychlokurzu odnesla 3 věci: na tácku své vlastnoručně ozdobené perníčky, rodinný recept naší tetičky rychtářky a zkušenosti a vědomosti, které jim už nikdo nikdy nevezme (fotogalerie na rajčeti -                                      http://baracnicirepov.rajce.idnes.cz/27.2._2010_Hodinka_s_pernikem/ ).


                                                                  Míša Gabertová

 

 

 

Konšelská sezení

Pravidelná konšelská sezení se konnají vždy 1. čtvrtek v měsíci.

Časopis Život Budovcovy župy

Pro zájemce - je možnost objednání časopisu Život Budovcovy župy, který vychází jednou měsíčně a najdete zde informace nejen o dění v obcích V. župy. Bližší informace na tel. 605 488 312 - Jana Jakubcová

11. 7. Olga

Zítra: Bořek

ZKOUŠKY SOUBORŮ - změna od září 2011

Pravidelné zkoušky souborů se konají do odvolání každou neděli na sále víceúčelového domu takto - starší děvčata od 15,00 hod., děti od 16,00 hod.

Návštěvní kniha

příspěvků: 15

Návštěvnost stránek

032275