Koulení velikonočních vajec (7.4.2013)

Týden po velikonocích se sešli na sále radnice v Řepově tanečníci a tanečnice z obou našich souborů, aby si připomněli a oživili jeden starý a už téměř zapomenutý lidový zvyk, který se pojil k velikonočnímu pondělí a jmenoval se „koulení vajec“

Tento zvyk patříval k pomlázce stejně jako řehtání, polévání chlapců studenou vodou a vyplácení děvčat vrbovou pomlázkou.

Děti se vždycky po koledě sešly někde u rybníka nebo potoka. Zkrátka někde na kopečku, kde byla ještě po zimě udusaná hlína bez trávy. Vyznačily si start a z kopečku pak koulely vajíčka dolů. Ten, komu se vajíčko dokutálelo nejdál a neprasklo při tom, vyhrál, a byl zvolen králem pomlázky. Král potom získal všechna vajíčka, která prohrála.

A přesně tak vypadalo i dnešní koulení. Nebyli jsme sice venku, protože byla až nekřesťanská zima, ale udělali jsme si dráhu z papírových kartonů a vajíčka jsme kouleli po ní.    

Starší děvčata dělala nekompromisní, ale spravedlivou porotu. Po půlhodinovém koulení jsme nakonec zvolili dva krále (Péťa Lemberk, Jarda Škudera) a dvě královny (Barunka Pudilová, Hanka Zachařová).

To ale ještě nebylo všechno. Děti si přinesly nejen vajíčko na koulení, ale také na výstavu. Takže jako druhá soutěž tu bylo vybírání nejhezčího vajíčka. Všechna vajíčka měla popisku, na které bylo napsáno nejen, kdo ho vykoledoval, ale hlavně, kdo ho vyrobil. To bylo důležité, neboť cenu, kterou hodovníci dostali, museli po skončení akce, odevzdat výrobcům těchto skvostů. To se maminky, babičky a tetičky podivily, když dostaly za své velikonoční vajíčko perníkovou trofej. Ale ani děti nepřišly zkrátka. Za to, že se na dnešek připravily, přišly a soutěžily, vyhrály i ony perníkovou trofej, kterou, ale jen málokdo donesl domů celou. Holt, děti jsou sladké a mají rádi sladké. Odpolední koulení bylo veselé i poučné a všichni si ho užili.

Foto k nahlédnutí na:

http://baracnicirepov.rajce.idnes.cz/7.4._2013_Kouleni_vajec/

Konšelská sezení

Pravidelná konšelská sezení se konnají vždy 1. čtvrtek v měsíci.

Časopis Život Budovcovy župy

Pro zájemce - je možnost objednání časopisu Život Budovcovy župy, který vychází jednou měsíčně a najdete zde informace nejen o dění v obcích V. župy. Bližší informace na tel. 605 488 312 - Jana Jakubcová

19. 10. Michaela

Zítra: Vendelín

ZKOUŠKY SOUBORŮ - změna od září 2011

Pravidelné zkoušky souborů se konají do odvolání každou neděli na sále víceúčelového domu takto - starší děvčata od 15,00 hod., děti od 16,00 hod.

Návštěvní kniha

příspěvků: 15

Návštěvnost stránek

034053