Beseda s legionáři (19.2.2016)

Mezi zimní činnosti naší baráčnické obce patří promítání a přednášky, které díky našemu obecnímu úřadu máme možnost pořádat ve společenském sále restaurace Radnice.

Tentokrát jsme měli jedinečnou příležitost setkat se s členy mladoboleslavské Československé obce legionářské Tomášem Pilvouskem (současným předsedou ČsOL) a Michalem Benešem. Vyslechli jsme velmi zajímavé vyprávění o historii vzniku skupin legionářů v Rusku, Francii a Itálii během první světové války a jejich složitém návratu zpět do vlasti a také o jejich velké zásluze na vzniku samostatného Československa. Dověděli jsme se spoustu zajímavých informací, které většina z nás vůbec neznala. Například také o činnosti legionářů během druhé světové války, o zrušení legionářské obce po roce 1948 a jejím postupném obnovení a aktivitách po roce 1989.

Přednášku doprovázela prezentace historických fotografií, význačných osobností obce legionářské, map znázorňujících cesty legionářů během první světové války a jejich návrat a dalších názorných informací.

Nejzajímavější částí besedy, zejména pro dětskou část publika, bylo ale předvedení různých zbraní, uniforem a dalších součástí oblečení a pomůcek pro boj i přežití v těžkých vojenských podmínkách. Každý měl možnost si předváděné předměty vyzkoušet a našich hostů se na cokoli se zeptat.

Díky této přednášce jsme zjistili, že nejen obec baráčníků, ale i obec legionářů se snaží udržovat své tradice a jejich činnost je velmi bohatá. Příště, až se budeme v národních krojích účastnit pietních aktů u pomníků legionářů, budeme o této historii vědět více. K tomu můžeme dodat jediné – děkujeme.

 

Konšelská sezení

Pravidelná konšelská sezení se konnají vždy 1. čtvrtek v měsíci.

Časopis Život Budovcovy župy

Pro zájemce - je možnost objednání časopisu Život Budovcovy župy, který vychází jednou měsíčně a najdete zde informace nejen o dění v obcích V. župy. Bližší informace na tel. 605 488 312 - Jana Jakubcová

8. 7. Nora

Zítra: Drahoslava

ZKOUŠKY SOUBORŮ - změna od září 2011

Pravidelné zkoušky souborů se konají do odvolání každou neděli na sále víceúčelového domu takto - starší děvčata od 15,00 hod., děti od 16,00 hod.

Návštěvní kniha

příspěvků: 15

Návštěvnost stránek

032267