Lidové zvyky a pranostiky od počátku roku do Velikonoc

 

V neděli 8.4.2007 na Boží hod velikonoční se na krásně vyzdobeném sále Na Radnici uskutečnilo 1,5 hod. vystoupení v duchu lidových tradic „Lidové zvyky a pranostiky od začátku roku do Velikonoc“, které si připravily taneční soubory Jizeran a Kolovrátek pod vedením Míši Gabertové a Dáši Zámyslické. V programu se představilo 21 účinkujících, kteří se na vystoupení připravovali mnoho hodin a další hodiny věnovali výrobě výzdoby sálu.

         Vystoupení je pásmem tanců, pranostyk, říkadel, masopustního reje, divadelní scénky, ukázek velikonočních tradic a jiného, zajímavého povídání o lidových zvycích pro někoho známých, pro jiného již zapomenutých či neznámých. Nechyběly ani domácí koblížky a nějaká ta „štamprlka“ k době masopustu, pomlázky a řehtačky k době velikonoc (viz. Fotogalerie8. 4. 2007 - Lidové zvyky a pranostiky od začátku roku do Velikonoc).

         Sál se však nezaplnil, někoho to nepřekvapilo, mne ano, čekala jsem větší zájem ze strany baráčníků i nebaráčníků. Na děti i ostatní účinkující se přišli podívat zejména jejich rodiče a příbuzní. Mnozí z nich je doprovázejí i na další vystoupení přesto, že některá již znají. Určitě bychom se rádi pochlubili, s tím, co jsme se naučili, širší veřejnosti. Nezájem řepovských nás mrzel, pozvánku dostala každá rodina. O to milejší byla návštěva rodiny Benešových z Hrdlořez a tetičky rychtářky z Kosmonos.

Snad se do budoucna návštěvnost podobných vystoupení zvýší. Snažíme se připomenout známé i zapomenutné zvyky.

Doufám, že toto vystoupení, se kterým se soubory představí 13.5.2007 v Domově důchodců Modrý kámen v Mnichově Hradišti, tam sklidí větší ohlas než u nás doma.

                                                                                A. Hyková

     

 

Konšelská sezení

Pravidelná konšelská sezení se konnají vždy 1. čtvrtek v měsíci.

Časopis Život Budovcovy župy

Pro zájemce - je možnost objednání časopisu Život Budovcovy župy, který vychází jednou měsíčně a najdete zde informace nejen o dění v obcích V. župy. Bližší informace na tel. 605 488 312 - Jana Jakubcová

28. 10. Samostatný stát

Zítra: Silvie

ZKOUŠKY SOUBORŮ - změna od září 2011

Pravidelné zkoušky souborů se konají do odvolání každou neděli na sále víceúčelového domu takto - starší děvčata od 15,00 hod., děti od 16,00 hod.

Návštěvní kniha

příspěvků: 15

Návštěvnost stránek

034070