Své jméno získalo město Slaný pravděpodobně podle Slaného pramene, který vyvěral na úpratí hory. K samotnému prameni se váže pověst o objevení knížetem Nezamyslem a jeho družinou.
Slánská hora (330 m n. m.) tvoří přírodní dominantu města. Spolu s nedalekou Vinařickou horou představují nejjižnější výběžky sopečné činnosti Českého středohoří. Ve chráněném území je spousta…
Původní přádelna bavlněné příze v Ouvalově ulici byla zničena roku 1900 požárem a baron de Lieser postavil roku 1903 novou moderní přádelnu v Kvíčku. V roce 1914 ji koupila společnost Ferdinand…
Dům č. 518 – Okresní hospodářská záložna je dílo Rudolfa Štecha. Průčelí domu zdobí barevné fresky s alegorickými postavami Spořivosti, která byla zhotovena podle kartonů Mikoláše Alše.
Dílo architekta Jana Vejrycha a stavitele Václava Havránka ze Slaného. Jan Vejrych zde na průčelí použil v podstatě novorenesanční řečení, čerpající motivy i z tzv. saské renesance. V hlavní ose nad…
V roce 1872 byla založena továrna Bolzano. V roce 1884 získal továrnu Ing. Max Hirsch, později ji koupila firma Breitfeld-Daněk a spol. Název ČKD měla továrna od roku 1926.
A-2/74B2-80Z nad silnicí Slaný - Tuřany, A-2/75/A-200Z - u silnice Slaný Tuřany.
Dům č.p. 14Z renesančních staveb ve Slaném je nejlépe zachován dům čp. 14 tzv. Modletický. Patří k nejstarším dochovaným domům ve městě. Stavba s arkýřem v nároží má kamenný portál s datem 1587 a…
V roce 1879 vystoupili slánští ochotníci na veřejnost s návrhem na postavení vlastní divadelní budovy. Vítězný projekt předložil Jindřich Fialka. Stavitelem byl František Štech a dne 24. června 1882…
© 2025 Řepov, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO